
V zastupitelském sále Krajského úřadu Karlovarského kraje se uskutečnil odborný zdravotnický seminář zaměřený na téma „Stav zdravotnictví v Karlovarském kraji a možnosti řešení“. Přednášejícími byli náměstek hejtmanky s gescí v oblasti zdravotnictví Petr Kubis, ředitel Ústavu zdravotnických informací ČR Ladislav Dušek, koordinátor postgraduálního vzdělávání lékařů a farmaceutů z FN Motol Martin Holcát a regionální ředitelka VZP ČR pro Jihočeský, Karlovarský a Plzeňský kraj Lenka Havlasová.
„Velmi si vážím toho, že se nám podařilo na jedno místo dostat významné osobnosti, které působí v oblasti zdravotnictví, i když každý v jiné roli a pozici. Právě to dodalo semináři určitou rozmanitost a přidalo na zajímavosti. Velký zájem vzbudilo vystoupení pana profesora Duška, který představil mnohdy ne příliš optimistická data o stavu zdraví obyvatel kraje a jeho další predikce do příštích let. Děkuji za účast a vystoupení také paní ředitelce Havlasové i panu doktorovi Holcátovi, s nímž se snažíme získat pro spolupráci s krajem děkany i lékařských fakult. Seminář jsme uspořádali v rámci odborného týmu Karlovarského kraje, proto patří poděkování také všem jeho členům, se kterými se společnými silami snažíme pomoci našemu krajskému zdravotnictví v dalším rozvoji a zkvalitnění,“ uvedl náměstek hejtmanky Petr Kubis.
Právě náměstek Petr Kubis představil ve svém vystoupení členy odborného týmu a představil hlavní cíle, jež si tým stanovil. V přednášce ředitele ÚZISu Ladislava Duška na téma „Zdraví a zdravotnictví Karlovarského kraje v dostupných datech“ zaznělo velké množství cenných informací, které si také v samotném závěru účastníci z řad odborné veřejnosti pochvalovali. V číslech byl představen například stávající stav stárnutí obyvatel kraje s výhledem do příštích let a v souvislosti s tímto i data k sociálním službám. Představena byla také nejčastější onemocnění obyvatel v regionu. Jedna z kapitol se zaměřila na důležitost primární prevence a screeningových programů a nechyběla například ani čísla o výjezdech záchranné služby.
„Pan profesor Dušek ocenil kvalitu zdravotnictví v Karlovarském kraji, které je dle jeho slov srovnatelné se zbytkem republiky, v některých oblastech je dokonce na příčkách nejvyšších. Nicméně z tvrdých dat jednoznačně vyplývá, že se kraj i samotná společnost musí připravit na postupné stárnutí populace, které s sebou přinese řadu dalších aspektů, s nimiž je třeba začít postupně pracovat,“ vysvětlil náměstek Petr Kubis.
Bývalý ministr zdravotnictví a současný koordinátor postgraduálního vzdělávání lékařů a farmaceutů Fakultní nemocnice Motol Martin Holcát připomněl možnosti, jak získávat do kraje mladé lékaře, představil studijní kmeny a další specializace, které jsou v kraji potřebné a chválil také snahu kraje o spolupráci se všemi lékařskými fakultami.
Závěrečná přednáška patřila regionální ředitelce VZP pro Jihočeský, Karlovarský a Plzeňský kraj Lence Havlasové. Ve své prezentaci se zaměřila například na zonaci primární péče, oblasti se zhoršenou dostupností primární péče a problematiku lékařů v důchodovém věku. Věnovala se také bonifikačním programům VZP, kdy v rámci tzv. preferovaných oblastí poskytuje VZP novým smluvním partnerům jednorázovou finanční odměnu a těm stávajícím navyšuje hodnotu bodu oproti úhradové vyhlášce. Nechyběla ani část zaměřená na lůžkovou péči, počty akutních lůžek, nezbytnou potřebu transformace lůžek, podporu paliativní a domácí péče a rozvoj jednodenní péče, která je v současné době na vzestupu.
„Příležitosti k odborné diskusi všech zainteresovaných stran vnímám jako velmi užitečné. Je to cesta, jak postupně dospět ke shodě na postupu při zajišťování kvalitní a dostupné zdravotní péče pro obyvatele Karlovarského kraje,“ uvedla Lenka Havlasová.
Seminář byl určen odborné veřejnosti. Zúčastnili se ho zástupci Ministerstva zdravotnictví, vedení a primáři nemocnic v Karlovarském kraji, zástupci Krajské hygienické stanice Karlovy Vary, Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje, České lékařské komory, praktických lékařů a pediatrů, zástupci hospicové péče, poskytovatelů sociálních služeb, domácí péče a další.